Finansowanie dla firm

Istnieje złota zasada która mówi, że w wypadku firmy pieniądz pożyczony jest zawsze tańszy, od wniesionego przez właściciela lub udziałowców. Dlatego właściciele lub zarządzający przedsiębiorstwami starają się pozyskać finansowanie z banku. Z drugiej strony- bank wiążąc się z przedsiębiorcą, zyskuje klienta na całe lata, nie jest bowiem tak łatwo zmienić rachunek firmowy i poinformować o tym fakcie wszystkich kontrahentów. Z tego powodu klienci biznesowi są oczkiem w głowie banków, a przedsiębiorcy z kolei chętnie korzystają z pożyczonych pieniędzy

 

KREDYTY DLA FIRM

Istnieje kilka rodzajów kredytów, przeznaczonych dla przedsiębiorców.

kredyt obrotowy – przeznaczony na finansowanie bieżących potrzeb firmy, często występuje jako produkt bez żadnych zabezpieczeń. Jego wysokość jest uzależniona najczęściej od miesięcznych wpływów na rachunek klientów firmowych. Udzielany zazwyczaj na 12 miesięcy, a następnie, w wypadku spełnienia przez firmę zapisów z umowy, prolongowany na kolejny okres. Co miesiąc klienci spłacają same odsetki.

kredyt inwestycyjny– jego zadaniem jest umożliwienie na przykład zakupu lub budowy nieruchomości, zakup maszyn produkcyjnych. Może być udzielony nawet na 20 lat, posiada harmonogram spłaty . W zależności od banku możliwa jest spłata w ratach równych lub malejących, z założonym harmonogramem spłaty lub odroczoną spłatą kapitału. Bank wymaga zazwyczaj wkładu własnego tak, by nie finansować 100% inwestycji.

WARUNKI UDZIELANIA KREDYTÓW DLA FIRM

Przedsiębiorstwo, starające się o udzielenie kredytu, musi wykazać zdolność do obsługi takiego zadłużenia. Inaczej jest liczona dla uproszczonej księgowości, inaczej dla podmiotów prowadzących pełną księgowość. Ważne jest również, by organ reprezentujący organizację prywatnie dobrze obsługiwał swoje zobowiązania. Banki bowiem wychodzą z założenia, że jeżeli prezes zapomina o swoich prywatnych ratach, również może mieć kłopot z terminowością spłat rat firmowych. Konieczny jest również minimalny staż prowadzenia firmy, najczęściej nie krótszy niż jeden pełen rok obrotowy.

Autor

  • Absolwent wyższej szkoły biznesu i przedsiębiorczości. Pasjonuje się doradztwem oraz komunikacją z użyciem nowoczesnych mediów. Jego hobby to gry planszowe i wspólne wypady na rower razem z przyjaciółmi.

2 Comments

  1. Aleks

    Dzięki kredytowi dla firm mogłem unowocześnić mój zakład stolarski i robię obecnie 2x więcej zamówień.

  2. Olek

    Firmy mogą uzyskać lepsze warunki kredytowe niż zwykli klienci.

Comments are closed.