Jakie listwy podłogowe do paneli sprawdzą się w modnych aranżacjach mieszkań?

Wybór listew podłogowych nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Funkcja estetyczna jest tylko jedną z kilku pełnionych przez ten element. Jakie listwy podłogowe do paneli wybrać i na co zwrócić uwagę?

Listwy podłogowe – zadania

Głównymi funkcjami, jakie mają spełniać przypodłogowe listwy są:

 • ukrywanie nierówności między ścianą a podłogą
 • zasłanianie szczelin dylatacyjnych
 • zabezpieczanie naroży ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • ochrona przed zabrudzeniami
 • możliwość ukrycia w nich przewodów
 • funkcje estetyczne

Rodzaje i tworzywa – jakie listwy do paneli?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów listew przypodłogowych. Jednym z najpopularniejszych są listwy z PCV. Obok właściwości praktycznych i estetycznych, charakteryzuje je również korzystna cena. Dzięki szerokiej gamie barw możliwe jest dobranie listwy stworzonej specjalnie do danego koloru paneli. Dodatkowym atutem jest opcja ukrycia w nich kabli.

Kolejnym rodzajem są listwy drewniane, których zaletą jest możliwość odnowy i przemalowywania przy zmianie aranżacji. Drewno jest jednak mniej elastyczne od PCV . Ze względu na to, za pomocą listew drewnianych trudniej jest ukryć nierówności podłogi.

Innym popularnym tworzywem, z jakiego wykonuje się listwy są płyty MDF. Te listwy, pokryte lakierem lub okleiną, można zakupić w dowolnie wybranym kolorze. Najpopularniejsze są jednak białe, które dobrze wpasowują się w nowoczesne style wnętrzarskie.

Wybór listew podłogowych to ważna decyzja. Dlatego też warto wziąć pod uwagę zarówno ich właściwości estetyczne, jak i praktyczne.

Autor

 • Absolwent wyższej szkoły biznesu i przedsiębiorczości. Pasjonuje się doradztwem oraz komunikacją z użyciem nowoczesnych mediów. Jego hobby to gry planszowe i wspólne wypady na rower razem z przyjaciółmi.

2 Comments

 1. Wiola

  Listwy podłogowe podkreślają styl każdego wnętrza, dla mnie najpiękniejsze są białe.

 2. Teresa

  Nie wyobrażam sobie podłogi nie zakończonej listwami podłogowymi.

Comments are closed.