Mostek na zęby

Większość mostów dentystycznych wykonana jest z porcelany. Są przymocowane do metalowej konstrukcji w celu podparcia. Inne mosty wykonane są z ceramiki, która jest połączeniem porcelany i innych materiałów o podobnym wyglądzie.

Przed umieszczeniem dentysta lub protetyk usunie również pewną strukturę z zębów łącznika. Są to zęby podtrzymujące po każdej stronie mostku.

Most dentystyczny to protetyczny zamiennik brakującego zęba, który jest utrzymywany na miejscu poprzez podparcie sąsiednich zębów.

Innymi słowy, most dentystyczny to proteza, która służy do wypełnienia przestrzeni utworzonej przez utracony ząb (służy celowi brakującego zęba, znany również jako fałszywy ząb) i jego łączniki (podtrzymujące protezy dla przygotowanych sąsiednich zębów), które razem tworzą most.

Powody wymiany mostku na przednich zębach:

  • Kiedy przedni ząb zostanie utracony z powodu urazu lub infekcji
  • Gdy przednie zęby są zużyte z powodu ścierania lub erozji
  • Kiedy zęby zostają odbarwione i odłupane z jakiegokolwiek powodu
  • Gdy między przednimi zębami występuje kłopotliwa szczelina

Jak wspomniano wcześniej, materiały użyte do wykonania mostu są różne, a to zależy od wyboru pacjenta i porady dentysty. To samo zależy od budżetu pacjenta, ponieważ cena mostu protetycznego może wynosić kilka tysięcy złotych.

Niezależnie od wyboru, jedno jest pewne, że chociaż mosty metalowe mają dobrą wytrzymałość, nie są odpowiednim wyborem dla przednich zębów.

 

Przednie zęby odgrywają znaczącą rolę w projektowaniu uśmiechu osoby. Jeśli nie są na miejscu lub nie są estetycznie utrzymywane, osoba może cierpieć z powodu niskiej samooceny na poziomie społecznym .

 

Most dentystyczny staje się wyborem leczenia w takich przypadkach, ponieważ może przywrócić uśmiech, a tym samym pomóc w odbudowie pewności siebie.

Most dentystyczny może zastąpić naturalne zęby zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego, aby uzyskać uzębienie i uśmiech do wyboru, ta opcja okazała się zapewniać długotrwałe rezultaty.

Mosty klejone  są wykonane z porcelany, porcelany stopionej z metalem lub plastikowych zębów i dziąseł podtrzymywanych przez metalową lub porcelanową ramę. Metalowe lub porcelanowe skrzydła wystające z jednej strony mostu są połączone z istniejącymi zębami.

Normalne jest odczuwanie delikatności lub wrażliwości przez kilka dni po zabiegu mostu dentystycznego. Procedura nie jest bolesna, a dyskomfort minimalny. Zabieg przygotowania zębów, które zakotwiczą most, jest zwykle wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Tymczasowy most jest umieszczany na miejscu, a potem zwykle nie ma bólu. Minusem może być cena mostu protetycznego, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Zadzwoń do dentysty, jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort po więcej niż kilku dniach.

Autor

  • Absolwent wyższej szkoły biznesu i przedsiębiorczości. Pasjonuje się doradztwem oraz komunikacją z użyciem nowoczesnych mediów. Jego hobby to gry planszowe i wspólne wypady na rower razem z przyjaciółmi.