Zakup domu – jak nie przepłacić ?

Decydując się na zakup domu należy dobrze się przygotować- podpowiem na co zwrócić uwagę weryfikując nieruchomości, jak nie zwariować w gąszczu ofert i jakie najważniejsze aspekty warto wziąć pod uwagę decydując się na kupno.

Na cenę domu ma wpływ wiele czynników.

Naszym zadaniem jest przede wszystkim ustalenie typu nieruchomości i lokalizacji, która nas interesuje. Zupełnie inną cenę będzie miał bliźniak na obrzeżach niż dom wolnostojący bliżej centrum. Warto sprecyzować, które rejony miasta będą dla nas odpowiednie- weryfikując dojazd do pracy, czy udogodnienia w okolicy.

Wiedząc już jakiej nieruchomości szukamy- warto zbadać na jakim poziomie kształtują się ceny w okolicy.

Nawet w jednej okolicy ceny uzależnione mogą być oczywiście m.in. od stanu technicznego. Biorąc pod uwagę dom do remontu– warto poprosić o radę osoby z branży. Może się bowiem okazać, że początkowo niska cena diametralnie wzrośnie, ponieważ wymagany będzie remont kluczowych elementów. Jeśli jednak sami potrafimy wykonać prace wykończeniowe- może się okazać, że taka oferta będzie dla nas atrakcyjna i opłacalna. Zawsze warto dopytać o szczegóły- stan instalacji, elementy docieplenia, konstrukcyjne, czy ogrzewanie. Detale zazwyczaj ukryte w piwnicach, czy kotłowniach nie cieszą naszego oka przy oglądaniu, może się jednak okazać , ze początkowo atrakcyjna cena spowodowana jest koniecznością wymiany istotnych funkcjonalnie elementów.

Warto sprawdzić cenę / metr kwadratowy.

Może się okazać, że mając dwie podobne cenowo oferty różnica metrażu będzie ogromna. Warto zastanowić się, czy dodatkowy pokój, czy większy ogród nie będą dla nas korzystniejsze.

Warto zwrócić uwagę na dokładny rozkład, czy wymiar pomieszczeń.

Kupując dom zazwyczaj podejmujemy decyzję na wiele lat- należy więc wziąć pod uwagę m.in. możliwość powiększenia się rodziny, czy udogodnienia dla osób starszych. Może się okazać, że za większy metraż cena będzie wyższa, co nie zmienia faktu, że nieruchomość bardziej dopasuje się do naszych potrzeb.

Na koniec- warto po prostu podsumować ile będzie finalnie kosztować nas nieruchomość.

Może się okazać, że znaleźliśmy ciekawą ofertę, ale wymaga od nas dodatkowo remontu kuchni, czy poddasza. Dodając ewentualne koszty w przypadku rozważanych przez nas ofert będziemy mieli ostateczny obraz ile faktycznie będą nas kosztować nasze własne cztery kąty.

Autor

  • Absolwent wyższej szkoły biznesu i przedsiębiorczości. Pasjonuje się doradztwem oraz komunikacją z użyciem nowoczesnych mediów. Jego hobby to gry planszowe i wspólne wypady na rower razem z przyjaciółmi.

2 Comments

  1. Beti

    Szukam z mężem gotowego domu, ale obecne ceny na rynku nieruchomości odstraszają, tańsze domu kilkunastoletnie są o wile tańsze, ale mnie przerażają rzeczami które mogą okazać się do remontu- nigdy nie wiadomo co się kupi.

  2. Renata

    O cenie decyduje głownie lokalizacja i powierzchnia działki, ja szukam już okazji ponad 2 lata i nic ciekawego jak dotąd się nie pojawiło.

Comments are closed.